
Projekt “Gradovi i općine koji brinu” je međunarodni projekt koji osnažuje zdravlje, dobrobit i unutarnje kapacitete zaposlenika u jedinicama lokalne samouprave, kako bi se to prenosilo i odrazilo na lokalnu zajednicu kojoj pripadaju.
Projekt je pokrenut u suradnji i po uzoru na slične projekte u Belgiji i Sjedinjenim Američkim Državama te se sastoji od tri faze:
Prva faza „OSVIJESTI”
Zaposlenici lokalne samouprave prolaze 8-tjedni mindfulness mentalni trening „Mindfulness na radnom mjestu“ – znanstveno utemeljeni program, uz koji razvijaju vještine:
- uspješnog nošenja sa stresom,
- kvalitetne komunikacije,
- podizanja produktivnosti, kreativnosti i međusobne suradnje.
Program “Mindfulness na radnom mjestu” je kreiran po uzoru na kurikulum znanstveno utemeljenog i sekularnog mindfulness programa Oxford Mindfulness Centra pri Sveučilištu Oxford.
Otkrivanjem novih načina kako da na svom radnom mjestu budu dobro, zdravo i zadovoljno, zaposlenici lokalne samouprave postaju primjeri i izvor informacija o podizanju kvalitete života u svojoj lokalnoj zajednici.
Istovremeno, jedinice lokalne samouprave dobivaju javnu prepoznatljivost svojih nastojanja da jačaju fizičko i mentalno zdravlje svoje zajednice, što ih čini poželjnim partnerom u međunarodnim suradnjama i projektima koji financiraju takva nastojanja.
Želite postati grad / općina koja brine?
Druga faza „PRIMIJENI“
Druga faza projekta je grad/općina koja brine – na djelu.
U ovoj fazi djelatnici koriste stečene mindfulness vještine za aktivan angažman u svojoj zajednici – definiraju se prioriteti i osmišljavaju aktivnosti značajne za lokalnu zajednicu, kao što su pošumljavanje, briga o okolišu, edukativne aktivnosti isl.
U provedbu se, uz jedinicu lokalne samouprave, uključuju i lokalni poduzetnički resursi, što doprinosi povezivanju i jačanju javne prepoznatljivosti brige za lokalnu zajednicu.
Treća faza „POVEŽI”
U ovoj fazi zaposlenici u lokalnoj samoupravi prolaze kratku edukaciju o načinima i mogućnostima aktivnog širenja stečenih vještina u svojoj lokalnoj zajednici.
Organiziraju se druženja i suradnje s rukovoditeljima i djelatnicima različitih ustanova, udruga i drugih organizacija, obitelji, prijateljima i svima zainteresiranima.
Prenose se osobna iskustva prolaska kroz mindfulness edukaciju i prve dvije faze projekta te istražuju mogućnosti za daljnji napredak – npr. prenošenje iskustva mindfulness mentalne prakse u obrazovne i zdravstvene ustanove lokalnog područja, itd.
Gradovi / općine koje brinu su jedinice lokalne samouprave koje su naučile na drugačiji način osluškivati potrebe svoje okoline i podizati kvalitetu života u svojoj lokalnoj zajednici na način koji se prepoznaje – u unutarnjem svijetu svakog dotaknutog pojedinca i prema van u javnoj percepciji.
Novosti
Projekt „Gradovi i općine koje brinu” u Gradu Nova Gradiška
Danas je započeo pilot projekt u prvom gradu u RH. Više od 20 djelatnika Grada Nova Gradiška sudjelo[...]
Projekt „Gradovi i općine koje brinu” u Općini Viškovo
Općina Viškovo je prva općina koja se priključila međunarodnom projektu „Gradovi i općine koje brin[...]